Jesteś tutaj: Strona główna Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka to organizacja wiernych świeckich, w pełni oddanych Panu Bogu i odpowiedzialnych za Kościół, za rozwiązywanie ludzkich spraw w duchu Ewangelii. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie chrześcijańskiej formacji jej członków, współpraca świeckich z biskupami i kapłanami oraz zaangażowanie w działanie apostolskie Kościoła.

Akcja Katolicka prowadzi różnorodną działalność – dostosowaną do warunków i specyfiki danego środowiska. Przede wszystkim są to działania formacyjne i religijne. Ważną rolę odgrywa aktywność charytatywna.

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przypadającą w ostatnią niedzielę roku kościelnego, Akcja Katolicka obchodzi swoje święto patronalne.

Sformułowaniem „akcja katolicka” po raz pierwszy posłużył się papież Pius X. Nie traktował go jako nazwę własną. W ten sposób określił wszelką aktywność apostolską świeckich.

Obecnie Akcja Katolicka to najliczniejsza organizacja katolików świeckich w Polsce. Liczy ponad 25 tys. członków. Jest obecna we wszystkich diecezjach, także w Ordynariacie Polowym WP. Stowarzyszenie współpracuje z innymi ruchami katolickimi w kraju oraz z władzami samorządowymi. Wśród członków Akcji Katolickiej jest 14 parlamentarzystów, w tym jeden senator.