Jesteś tutaj: Strona główna

Szlaki Papieskie w Kalwarii Zebrzydowskiej

Szlaki Papieskie w Małopolsce to szlaki turystyczne, upamiętniające wędrówki księdza, biskupa i kardynała Karola Wojtyły – Papieża Polaka, które są odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II: Pilnujcie mi tych szlaków... (Nowy Targ, 1979). Takie szlaki zostały oznaczone również w Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicach.

Pierwszy Szlak Papieski w Polsce oznaczyli górale w 1983 r. po wizycie Ojca Świętego w Tatrach i jego wycieczce żółtym szlakiem turystycznym od schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, nazwanej później jego imieniem, do Doliny Jarząbczej.

W 2003 r., w 25. Rocznicę pontyfikatu Papieża Polaka, zostały wytyczone i oznakowane na szeroką skalę Szlaki Papieskie we wszystkich pasmach górskich Małopolski. Jest to propozycja dla osób pragnących wędrować śladami jego wędrówek, a także poznać miejsca i okolice, które były mu szczególnie bliskie. Szlaki Papieskie przebiegają najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych PTTK, które istniały już za czasów kard. Karola Wojtyły. W ważniejszych miejscach oznaczone są dodatkowo tablicami i drogowskazami.

Szlaki Papieskie. Płaskowyż Draboża

Tereny przedstawione na mapie orientacyjnej przecinają dwa Szlaki Papieskie (rowerowe, samochodowe): „Złotej Róży” i „Nie lękajcie się!”, oraz dwie trasy kolejowe: Kraków-Wadowice przez Skawinę (tędy kursuje Pociąg Papieski, poświęcony przez Benedykta XVI w maju 2006), oraz Kraków- Oświęcim przez Brzeźnicę (ks. Karol Wojtyła dojeżdżał do Brzeźnicy, skąd wzniesieniami wędrował do Kalwarii).
W latach pięćdziesiątych  XX w. ks. Karol Wojtyła na pewno pielgrzymował przez Płaskowyż Draboża do Kalwarii Zebrzydowskiej – były to krótkie, niedzielne wyprawy, zapewne starymi trasami pielgrzymkowymi. Kontaktował się m.in. z rodziną  generała Hallera (do 1939 r. byli oni właścicielami  majątku w Polance Hallera i Jurczycach) i Eugeniuszem Jelonkiem - swoim gimnazjalnym profesorem historii zamieszkałym i pracującym po wojnie w Skawinie.
Często odwiedzał miejscowe parafie jako duszpasterz Metropolita Krakowski.

Szlak Papieski „Złotej Róży”

Trasa: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach – Skawina - Radziszów – Krzywaczka - Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej;
Drogą tą, 19 VIII 2002 r., przejechał papamobilem Jan Paweł II, w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski. Ojciec Święty zatrzymał się przy kościele Miłosierdzia Bożego w Skawinie i przy kościele św.Wawrzyńca w Radziszowie. Nazwa tego Szlaku pochodzi od papieskiej Złotej Róży, ofiarowanej Matce Bożej Kalwaryjskiej. Szlak powstał w terenie dzięki współpracy i zaangażowaniu Urzędu  Miasta i Gminy Skawina, wymienionych parafii i Fundacji Szlaki Papieskie. Został otwarty w Skawinie 3 VI  2009 r. i poświęcony przez kard.Stanisława Dziwisza.

Szlak Papieski „Nie lękajcie się!”

Trasa biegnie tradycyjnym szlakiem pielgrzymkowym: Kraków-Salwator – Kopce Kościuszki i Piłsudskiego- Bielany, klasztor oo.kamedułów – Piekary – Rączna, Ogródek i Okno Papieskie –  wzniesienie Powieszon -  Dąbrowa Szlachecka - Wołowice -  Czernichów – Brzeźnica – Marcyporęba - wzniesienie Draboż, kapliczka Miłosierdzia Bożego – Zebrzydowice – Kalwaria Zebrzydowska sanktuarium Pasyjno-Maryjne – Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach-„Solvayu”;
Nazwa  tego Szlaku pochodzi od wydarzenia jakie miało miejsce 24 V 1971: kardynał Wojtyła przybył do Rącznej, gdy  władze komunistyczne wstrzymały budowę kościoła. Stojąc na jego  fundamentach, przemówił do zatroskanych parafian: Jestem z wami! Nie lękajcie się! Dodał otuchy i wsparł duchowo. Tymi słowami rozpoczął swój Pontyfikat w 1978 r. i one nieprzerwanie jednoczą ludzi wokół osoby św. Jana Pawła II.
Szlak Papieski „Nie lękajcie się!”, dzieło czterech gmin ( Brzeźnica, Liszki, Czernichów, Kalwaria Zebrzydowska) na terenie pięciu dekanatów, został oznakowany w roku 2010 z inicjatywy gminy Brzeźnica, która zaprosiła do wspólnego działania Fundację Szlaki Papieskie. Szlak poświęcił 16 V 2010 przy kapliczce na wzniesieniu Draboż (432 m n.p.m.) o. Damian Muskus kustosz sanktuarium kalwaryjskiego, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Przy kamieniach pamiątkowych stoją krzyże papieskie, poświęcone 20 III 2010 r. w Krakowie przez kard.Stanisława Dziwisza.
Na odcinku Kalwaria-Czernichów Szlakiem Papieskim wędruje góralska pielgrzymka Giewont-Hel.