Jesteś tutaj: Strona główna

Spotkanie Taizé w Rydze

W dniach od 27.12-01.01 grupa młodzieży z naszej parafii razem z księdzem Tomaszem uczestniczyła w 39. Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé w Rydze.

W czasie naszego wyjazdu braliśmy udział w wielu ciekawych wydarzeniach razem z ludźmi z każdego zakątka Europy. Nasza grupa została zakwaterowana w miejscowości Lielvarde, odległej o ok. 60 km od Rygi. Tam zostaliśmy przyjęci przez rodziny Łotewskie, które otworzyły drzwi swoich domów dla wielu pielgrzymów. Życzliwość z jaką spotkaliśmy się na miejscu przypomniała nam wszystkim Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i gościnność jakiej przybysze z różnych krajów doświadczyli w Polsce. Na Łotwie także mieliśmy okazję poznać wspaniałych ludzi. Dzięki nim w czasie całego naszego wyjazdu niczego nam nie brakowało i mogliśmy z uśmiechem na twarzy przeżywać wydarzenia każdego dnia.

Naszą codzienną pielgrzymkę rozpoczynaliśmy od porannych modlitw w kościele, w parafii w której mieszkaliśmy. Wszystkich nas w szczególny sposób dotknęło to, jak wiara może przełamywać bariery między ludźmi: Codziennie rano byliśmy na modlitwie razem: Polacy, Litwini, Francuzi, kilku Białorusinów, którzy także mieszkali w tej parafii, oczywiście Łotysze i jeden kolega ze Szwajcarii (który bez wątpienia przypadł do gustu wszystkim obecnym). Nie liczyła się tam narodowość, ale to że jesteśmy razem i możemy wspólnie modlić się i wychwalać Pana Jezusa. Później w mniejszych grupach rozmawialiśmy o różnych sprawach dotyczących naszej osobistej wiary oraz sytuacji na świecie. W czasie tych rozmów każdy z nas docenił wartość szkoły i nauki. Chodzi tu zwłaszcza o znajomość języka angielskiego, która pozwoliła nam na nawiązanie wielu nowych kontaktów.

Przedpołudniowe wydarzenia były jednak tylko przedsmakiem tego, co czekało nas zawsze po południu. Po skończonych rozmowach, codziennie wsiadaliśmy do specjalnie przygotowanego busa i udawaliśmy się do Rygi. Właśnie w Rydze swoje popołudnie spędzali wszyscy uczestnicy Taizé z bardzo wielu krajów. Warto dodać, że było nas kilkanaście tysięcy. Każdego dnia Ryga witała nas swoimi pięknymi starymi kościołami i zabytkami. Wszyscy mogliśmy zwiedzić miasto i zobaczyć z bliska życie codzienne w Rydze. Oprócz tego w różnych częściach miasta organizowane były tematyczne spotkania, wydarzenia i wystawy, w czasie których przybliżano widzom historię Łotwy i pozwalano zapoznać się z dorobkiem jej kultury. Po męczącym dniu organizatorzy zapewniali wszystkim posiłek. Na zakończenie dnia zbieraliśmy się wszyscy w ?Arena Riga? na wieczorną modlitwę. Uważam, że była to najpiękniejsza część dnia. Modlitwie towarzyszył piękny śpiew kanonów, w który angażowali się wszyscy pielgrzymi. Niezwykłą atmosferę podkreślały przepiękne rozważania. Po zakończonej modlitwie, specjalny bus odwoził nas do naszej miejscowości, gdzie wszyscy udawaliśmy się do naszych rodzin?

Nasza obecność na Łotwie zbiegła się z nadejściem Nowego Roku 2017. Sylwestra spędziliśmy więc bawiąc się wspólnie w naszej miejscowości. Tańczyliśmy przeróżne tańce i śpiewaliśmy piosenki charakterystyczne dla różnych krajów. Naszej uwadze nie umknął fakt, że Nowy Rok przywitaliśmy godzinę wcześniej niż nasi rodacy w Polsce i mogliśmy wcześniej wysyłać naszym bliskim życzenia.

Z Łotwy wszyscy wróciliśmy odmienieni. Nie tylko zdobyliśmy wielu nowych znajomych, ale także nauczyliśmy się, jak wiele znaczy otwartość i prosty uśmiech. Być może wszyscy rozeszliśmy się do swoich codziennych obowiązków, lecz w naszych sercach wciąż żyje duch tego spotkania, którego chcemy nieść i przekazywać innym.

A wszystkim tym, którzy nas ugościli w czasie tego wyjazdu gorące: PALDIES!

Grzegorz Grodecki